ردکردن این

چربی موی سر و درمان قطعی آن

تاکنون پیش آمده است که تنها دو یا سه روز بعد از استحمام، موهایتان به شدت چرب شود. این چربی هیچ منشا خارجی ندارد بلکه توسط غدد سبوم موجود در پوست سرتان تولید شده است.در ادامه راهکارهای درمان قطعی چربی موی سر توضیح داده میشود.

سبوم ماده‌ای مشابه موم است که توسط گره‌ها یا غدد سباسه مستقر در پوست سر تولید و ترشح می‌شود. این گره‌ها در مجاورت فولیکل‌های مو هستند. و سبوم را به منظور تأمین روغن مو و محافظت از آن، ترشح می‌کنند. فعالیت بیش از حد این غدد موجب چربی مو سر و می‌شود. ترشح مازاد سبوم همچنین باعث چسبندگی موها، بی‌حالت و ضعیف شدن آنها می‌شود.

مضرات چربی موی سر

شست‌وشوی منظم موها باعث از بین رفتن سبوم و شاداب شدن موها می‌شود. اما سوال اینجاست که تا چه زمانی می‌توان با شست‌وشو دادن موها به رفع چربی موی سر پرداخت؟ چندین راهکار خانگی و طبیعی می‌تواند به شما کمک کند. تا بدون نیاز به شست‌وشوی هرروزه موها، چربی اضافی آنها را از بین ببرید.

تغذیه مناسب

سعی کنید در رژیم غذایی خود از مواد غذایی با چربی متعادل و غنی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها استفاده کنید. مصرف مقادیر کافی از مواد معدنی مانند روی (زینک) و سولفور باعث بهبود گردش خون در بدن و کنترل چربی پوست سر و پوست سر می‌شوند.

استفاده از روغن جوجوبا

شاید استفاده از یک روغن برای رفع چربی موی سر کمی ‌عجیب به نظر برسد. اما این کار باعث می‌شود چربی مناسب جوجوبا جایگزین چربی نامناسب تولید شده توسط غدد سباسه شود. و آن را از بین ببرد. مقدار کافی از روغن جوجوبا را روی موها اسپری کرده و ماساژ Massage دهید وبعد از یک ساعت آبکشی کنید. روغن جوجوبا می‌تواند میزان چربی تولید شده توسط غدد سباسه را تنطیم کند. پس از استفاده از روغن جوجوبا می‌توانید از یک شامپو با پی‌اچ ضعیف برای شست‌وشو استفاده کنید.

استفاده از شامپوهای حاوی سولفات ممنوع!

سولفات در واقع یک دترجنت (پاک‌کننده) صنعتی است که برای شست‌وشوی روغن و گریس استفاده می‌شود. استفاده از این ماده برای پاک کردن روغن موها، موجب آسیب دیدن فولیکول‌های مو می‌شود. در واقع فولیکول‌های مو تحت تأثیر سولفات به طور کامل روغن خود را از دست داده. و مجبور می‌شوند مقدار بیشتری روغن تولید کنند. به جای استفاده از شامپوهای حاوی سولفات که باعث تشدید مشکل چربی موی سر می‌شوند. سعی کنید از شامپوهای ملایم‌تر استفاده کنید.

فهرست مطالب