ردکردن این

رفع سفیدی مو

سفید شدن مو در پیری، امری معمول است؛ وقتی در ۳۵ یا حتی ۲۰ سالگی دچار این مشکل می‌شوید، ممکن است به فکر راه‌های رفع سفیدی مو باشید. هنگامی که فولیکول‌های مو مقدار قابل توجهی از رنگدانه خود را از دست می‌دهد، خاکستری و وقتی که هیچ رنگدانه‌ای ندارد، سفید می‌شود. اکثر افراد، از سفیدی موی خود ناراحت بوده و به دنبال راهی برای درمان سفیدی مو هستند.

اساساً رشته‌های مو به دلیل مقدار کم ملانین به رنگ سفید یا خاکستری تبدیل می‌شوند و اگر شما کاری انجام ندهید این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تولید ملانین متوقف شود. این مشکل می‌تواند علل بسیاری داشته باشد ازجمله، سابقه ژنتیکی، تغذیه نامناسب، نوسانات هورمونی، سیگار کشیدن، آلودگی هوا، استرس، استفاده از محصولات نامناسب مو و برخی بیماری‌ها مانند سرماخوردگی مزمن، سینوزیت و اختلالات تیروئید باشد

رفع سفیدی مو باتغذیه مناسب

برای رفع سفیدی مو چه بخوریم؟

اگر شما تعدادی موی خاکستری (سفید) در سرخود پیدا کرده‌اید و نگران هستید، می‌توانید با تغییرات کوچکی در شیوه زندگی به بازگشت آن‌ها به حالتِ اولیه کمک کنید. در ادامه باید‌ها و نباید‌های تغذیه‌ای برای درمان سفیدی مو را ذکر کرده‌ایم

به‌اندازه کافی ویتامین دریافت کنید

ویتامین‌هایی که موهای شما را سالم نگه می‌دارند عبارت‌اند از:

ویتامین B، به‌خصوص ویتامین B-12 و بیوتین

ویتامین D

ویتامین E

ویتامین A

به‌اندازه کافی مواد معدنی مصرف کنید

مواد معدنی که نقشی حیاتی در رشد و تعمیر موهای شما و رفع سفیدی مو دارند عبارت‌اند:

روی

آهن

منیزیوم

سیلیسیوم

مس

رفع سفیدی مو با 3 روش خانگی

1-حنا:

حنا به عنوان رنگ طبیعی برای مو استفاده می‌کند علاوه بر این می‌تواند با تیره کردن موهای شما به رفع سفیدی مو کمک کند؛ همچنین باعث تقویت و براق شدن مو شما می‌شود. برای جلوگیری از سفیدی مو با استفاده از حنا، دستورالمعل زیر را رعایت کنید:

مقداری برگ حنا را له کنید تا خمیری شود و سه قاشق چای‌خوری پودر انگور فرنگی هندی (آمله)، یک قاشق چای‌خوری پودر قهوه و مقداری ماست شیرین نشده به آن اضافه کنید و سپس خوب مخلوط کنید.

مواد بدست آمده را روی موهای خود به مقداری مساوی هر قسمت اضافه کنید و سپس اجازه دهید خشک شود و موهای خود را با شامپو بشویید. این کار را دو تا چهار هفته یک‌بار تکرار کنید.

روش دیگر: می‌توانید برگ‌های حنا را در روغن نارگیل یا خردل بجوشانید تا زمانی که غلیظ شود و اجازه دهید سرد شود و سپس روی موهایتان مانند روش بالا اعمال کنید.

شما همچنین می‌توانید برای درمان سفیدی مو، ماسک حنا با مخلوط کردن قهوه سیاه داغ و پودر حنا درست کنید و اجازه دهید کمی سرد شود و سپس روی موهای خود قرار دهید و بمالید؛ پس از یک تا سه ساعت، موهای خود را با شامپو بشویید.

2- روغن دانه کنجد

ترکیب روغن دانه کنجد با روغن نارگیل می‌تواند باعث تقویت فعالیت ملانوسیت‌ها و بهبود وضعیت وجود رنگدانه‌ها در مو شود. روغن دانه کنجد همچنین تاثیر زیادی در رفع سفیدی مو و تیره شدن آن دارد. برای جلوگیری از سفید شدن مو دستورالعمل زیر را پیگیری کنید:

دو قاشق غذاخوری از روغن انه کنجد و روغن نارگیل را با هم مخلوط کرده و به مدت چند دقیقه گرم کنید.

روغن را روی سر خود بمالید و خوب ماساژ دهید.

پس از ۱۵ دقیقه ماساژ، موهای خود را با یک حوله داغ بپوشانید و ۳۰ دقیقه دیگر صبر کنید.

موهای خود را با شامپوی بدون سولفات بشویید. این عمل را برای رفع سفیدی مو ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید.

3-رز ماری و گیاه سیج (مریم‌گلی)

برگ مریم گلی به جلوگیری از سفیدی مو و حفظ رنگ مو کمک زیادی می‌کند؛ همچنین می‌تواند باعث بازگشتن رنگدانه به مو‌های سفید شود. رزماری نیز برای درمان سفید شدن مو مفید است. در واقع هر دو این گیاهان با تیره کردن مو به‌صورت طبیعی به رفع سفیدی مو برای همیشه کمک می‌کنند. برای این‌کار:

یک و نیم فنجان رز ماری و برگ مریم گلی خشک شده را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید و سپس به مدت چند ساعت صبر کنید.

از مخلوط بدست آمده به‌عنوان شامپو برای شستشوی مو استفاده کنید. 15 تا 20 دقیقه مخلوط را روی سر نگه داشته و سپس با آب ولرم را بشویید.

این روش را برای جلوگیری از سفید شدن مو به صورت هفتگی تکرار کنید.

فهرست مطالب